MB

26 GRUDNIA

W drugim dniu oktawy Bożego Narodzenia, Kościół wspomina swojego pierwszego męczennika - Świętego Szczepana. Od jakże radosnej atmosfery Bożego Narodzenia przechodzimy do pełnej nienawisci i krwi sceny ukamienowania św. Szczepana. Wydarzenie to pokazuje głęboki konflikt pomiędzy grzesznym światem ludzi, którzy z tak wielkim trudem przyjmuja Miłość Boga.

Historie życia św. Szczepana znamy przed wszystkim z Dziejów Apostolskich. Nie wiemy jednak, ani kiedy, ani gdzie się urodzil. Nie są nam również znane szczegóły jego wcześniejszego życia. Jego dzieje rozpoczynają się od czasu wybrania go na diakona młodego Kościoła. Apostołowie na propozycję św. Piotra wybrali 7 diakonów , do sprawowania opieki nad wdowami i ubogimi (Dz 6, 1-6) aby w ten sposób odciążyć uczniów Chrystusa oraz dać im więcej czasu do głoszenia Ewangeli.

Kiedy swoja gorliwością, czynieniem znaków i cudów naraził się starszyźnie żydowskiej i kiedy Żydzi nie mogli w dyskusji sprostać mądrości i Duchowi, z którego natchnienia Szczepan przemawiał, podburzyli oni lud, postawili w Sanhedrynie fałszywych świadków przeciw Szczepanowi i oskarzyli o bluźnierstwo przeciw świątyni i Prawu. (Dz 6,7 – 7,60). Św. Szczepan publicznie wyznał swoją wiare w Syna Bozego, Jezusa Chrystusa, Zbawiciela za co został ukamienowany. Umierał jednak z przebaczeniem na ustach: Panie, nie poczytuj im tego grzechu…

Byl to rok 36, a wiec od śmierci Jezusa Chrystusa minelo zaledwie trzy lata. Świadkiem całego zdarzenia był młody Żyd, Szaweł z Tarsu, który pilnował szat oprawców. Bibliści zastanawiają się, jak mogło dojść do jawnego samosądu oraz morderstwa, skoro każdy wyrok śmierci był uzależniony od podpisu rzymskiego namiestnika, jak to widzimy przy śmierci Jezusa. Właśnie wtedy, Piłat Poncki został odwołany ze swojego stanowiska, a nowy namiestnik jeszcze nie przybył. Żydzi wykorzystali ten moment, by dokonać samosądu na św. Szczepanie, co więcej, rozpoczęli na szeroką skalę akcję niszczenia chrześcijaństwa: „Wybuchło wówczas wielkie prześladowanie w Kościele Jerozolimskim” (Dz 8,1). Wśród głównych prześladowców znalazł się Szaweł, późniejszy Apostoł Narodów – św. Paweł.

Św. Szczepan ukazuje nam dzis odwage wiary. Swoja gotowością na przyjęcie męczeństwa uczy nas, jak zawierzyć Bogu najtrudniejsze chwile naszego życia.

Jest patronem woźniców, stangretów, stajennych, murarzy, krawców, kamieniarzy, tkaczy, stolarzy, bednarzy. Wzywany jest w przypadku bólu głowy, kamicy, kolki i opętania, a także w modlitwie o dobrą śmierć.

Adoracja

Spotkania Wspólnoty

Skrzynka Intencji Modlitewnych

Wspólnota w obiektywie kamery

Sanktuarium Matki Bożej

Piesza Pielgrzymka Ziemi Janowskiej

Słowo Boże na dziś